Welcome to PigskinPrep

  Home
 
Message Board
 
Pick 'Em Challenge
 
Team History
 
Links

 IN THE STANDS

  Preseason Football
  Team Previews
 
Overall Rankings
 
State Rankings
 
Regional Rankings
 
District Standings
 
Pre Schedules
 
Playoff Picks

 GOING DEEP

  Weekly Package
  Jerry's Weekly Picks
  Overall Rankings
  State Rankings
  Regional Rankings
  Comparison Rankings
  District Standings

 TWO MINUTE DRILL

  Schedules
 
Scores
 
Playoffs
 
How would they finish?
 
Mascot Madness
 
School Colors

 BETWEEN THE TACKLES

  Team Statistics 
  Offensive Pnt Leaders
 
Defensive Pnt Leaders
 
Margin of Victory
 
Movers and Shakers
 
Undefeated teams
 
Winless teams
 
Biggest Upsets
 
Biggest Blowouts
 
Most Pnts in one game
 
Highest scoring games
 
Lowest scoring games
 
Tracking Shutouts
 
Texas vs. Privates
 
Publics vs. Privates
 
Overtime Games
 
Class vs. Class

 LOOKING BACK

  How They Fared
 
Results of Wkly Picks
   - Overall
   - By Class

 
Past Champions
 
Past Years Records
 
Past Years Rankings

 Contact Pigskin Prep

 


How They Fared  (Check out how my Preseason State Championship Picks started and who eventually won the championship)   

  2016 Season - Updated 12-18-2016

     

2016

Jerry's Preseason Pick

How they Fared

Pre-Rank, Eventual State Champ
6A D-l  Lake Travis (15-1)

 Won the 6A Div. I Championship

#1 Lake Travis (15-1)
6A D-ll  Cedar Hill (11-3)

 (Lost 42-31 to DeSoto, Semis)

#4 DeSoto (16-0)
5A D-l  Denton Ryan (14-1)

 (Lost 31-24 to Highland Park, Semis) 

#5 Highland Park (14-2)
5A D-ll  Aledo (16-0)

 Won the 5A Div. II Championship

#1 Aledo (16-0)
4A D-l  Argyle (11-1)

(Lost 35-14 to Abilene Wylie, Regional) 

#3 Carthage (13-2)
4A D-ll  West Orange-Stark (16-0)

 Won the 4A Div. II Championship

#1 West Orange-Stark (16-0)
3A D-l  Mineola (14-2)

 Won the 3A Div. I Championship

#1 Mineola (14-2)
3A D-ll  Newton (13-1)

 (Lost 13-6 to Arp, Quarters)

#15 Gunter (16-0)
2A D-l  Refugio (15-1)

  Won the 2A Div. I Championship

#1 Refugio (15-1)
2A D-ll  Bremond (16-0)

 Won the 2A Div. II Championship

#1 Bremond (16-0)
1A D-I  Borden County (14-1)

 Won the 1A Div. I Championship

#1 Borden County (14-1)
1A D-II  Richland Springs (14-0)

 Won the 1A Div. II Championship

#1 Richland Springs (14-0)
11M Div. I  Dallas Plano Prestonwood (10-2)

(Lost 21-17 to Dallas Bishop Lynch, State Finals) 

#2 Dallas Bishop Lynch (9-5)
11M Div. II  Dallas Christian School (11-1)

(Lost 41-35 (2OT) to Grapevine Faith Chr., Regional)

#2 Grapevine Faith Christian (12-2)
11M Div. III  Houston Northland Chr. (14-0)

 Won the 11M Div. III Championship

#2 Houston Northland Chr. (14-0)
11M Div. IV  Shiner St. Paul (11-3)

 Won the 11M Div. IV Championship

#1 Shiner St. Paul (11-3)
6M Div. I  Houston Emery-Weiner Sch (9-2)

(Lost 77-66 to Austin Veritas Acad, Regional)

#2 Austin Veritas Academy (11-3)
6M Div. II  San Marcos Hill Country (6-6)

(Lost 50-48 to Huntsville Alpha Omega, Regional)

#2 Waco Live Oak (10-3)
6M Div. III  Seguin Lifegate Christian (11-2)

 (Lost 67-22 to Baytown Christian, Semis)

#4 Baytown Christian (13-0)

2015

Jerry's Preseason Pick

How they Fared

Pre-Rank, Eventual State Champ
6A D-l DeSoto (6-6)

 (Lost 41-40 to Allen, Area)

#22 Galena Park North Shore (13-3)
6A D-ll Katy (16-0)

 Won the 6A Div. II Championship 

#2 Katy (16-0)
5A D-l Aledo (13-2)

 (Lost 42-21 to Mansfield Lake Ridge, Semis)

#6 Richmond George Ranch (16-0)
5A D-ll Cedar Park (16-0)

 Won the 5A Div. II Championship

#2 Cedar Park (16-0)
4A D-l Navasota (12-1)

 (Lost 55-48 to Carthage, Regional)

#15 Waco La Vega (16-0)
4A D-ll West Orange-Stark (15-1)

 Won the 4A Div. II Championship

#1 West Orange-Stark (15-1)
3A D-l Cameron Yoe (14-2)

(Lost 43-33 to Brock, State Finals) 

#5 Brock (16-0)
3A D-ll East Bernard (12-3)

 (Lost 10-7 to Franklin, Semis)

#10 Waskom (16-0)
2A D-l Canadian (16-0)

 Won the 2A Div. I Championship

#1 Canadian (16-0)
2A D-ll Bremond (16-0)

 Won the 2A Div. II Championship

#1 Bremond (16-0)
1A D-I Borden County (13-1)

 (Lost 68-40 to Crowell, Semis)

#3 Abbott (13-2)
1A D-II Richland Springs (15-0)

 Won the 1A Div. II Championship

#1 Richland Springs (15-0)
11M Div. I Dal. Plano Prestonwood (12-2)

 Won the 11M Div. I Championship

 #1 Dallas Plano Prestonwood (12-2)
11M Div. II Dallas Parish Episcopal  (10-2)

 (Lost 46-40 to Grapevine Faith Chr., Regional)

#3 Fort Worth Christian (13-1)
11M Div. III Cedar Hill Trinity Christian (10-4)

 (Lost 43-40 to Shiner St. Paul, State Finals)

#3 Shiner St. Paul (14-0)
6M Div. I Midland Trinity  (11-3)

 (Lost 84-58 to Hou. Emery-Weiner, State Finals)

#10 Houston Emery-Weiner (12-2)
6M Div. II Waco Live Oak  (10-3)

 (Lost 64-44 to Austin Veritas Acad, State Finals)

#3 Austin Veritas Academy (13-0)
6M Div. III Fredericksburg Heritage Sch.  (6-6)

 (Lost 40-30 to San Marcos Hill Country, Regional)

#6 San Marcos Hill Country (12-1)

2014

Jerry's Preseason Pick

How they Fared

Pre-Rank, Eventual State Champ
6A D-l Allen (16-0)

 Won the 6A Div. I Championship  

#1 Allen (16-0)
6A D-ll Katy (14-2)

 (Lost 23-20 to Cedar Hill, State Finals)

#3 Cedar Hill (14-2)
5A D-l Aledo (15-1)

Won the 5A Div. I Championship   

#1 Aledo (15-1)
5A D-ll A&M Consolidated (5-6)

 (Lost 58-14 to Temple, Bi-District)

#4 Ennis (14-2)
4A D-l Stephenville (9-4)

  (Lost 35-24 to Graham, Quarters)

#2 Navasota (16-0)
4A D-ll La Marque (11-2)

  (Lost 34-0 to West Orange-Stark, Regional)

#4 Gilmer (16-0)
3A D-l Hallettsville (10-4)

  (Lost 28-21 to Edna, Quarters)

#2 Cameron Yoe (12-4)
3A D-ll Waskom (15-1)

Won the 3A Div. II Championship 

#1 Waskom (15-1)
2A D-l Mart (13-1)

  (Lost 49-14 to Canadian, Semis)

#3 Canadian (15-0)
2A D-ll Tenaha (11-2)

  (Lost 32-29 to Bremond, Semis)

#3 Bremond (15-0)
1A D-I Crowell (14-0)

 Won the 6M Div. I Championship

#1 Crowell (14-0)
1A D-II Throckmorton (14-0)

 Won the 6M Div. II Championship

#1 Throckmorton (14-0)
11M Div. I Dallas Plano Prestonwood (10-4)

  (Lost 41-10 to Dallas Bishop Dunne, State Finals)

#10 Dallas Bishop Dunne (12-1)
11M Div. II Dallas Christian School (11-3)

  (Lost 56-14 to Dallas Parish Episcopal, State Finals)

#2 Dallas Parish Episcopal (13-1)
11M Div. III Dallas First Baptist Academy (8-4)

  (Lost 36-8 to FW Temple, Regional)

#7 Cedar Hill Trinity Christian (13-1)
6M Div. I Abilene Christian (2-10)

  (Lost 48-40 to Austin Hill Country, Bi-District)

#2 Boerne Geneva School (13-1)
6M Div. II San Antonio Castle Hills (12-2)

 Won the 6M Div. II Championship

#1 San Antonio Castle Hills (12-2)
6M Div. III Fredericksburg Heritage (10-3)

 Won the 6M Div. III Championship

#1 Fredericksburg Heritage (10-3)

2013

Jerry's Preseason Pick

How they Fared

Pre-Rank, Eventual State Champ
5A D-l Allen (16-0)

Won the 5A Div. I Championship

#1 Allen (16-0)
5A D-ll Cibolo Steele (12-2)

 (Lost 42-41 to SA Johnson, Quarters)

#9 Cedar Hill (14-2)
4A D-l Denton Guyer (14-2)

Won the 4A Div. I Championship

#1 Denton Guyer (14-2)
4A D-ll Cedar Park (11-2)

 (Lost 28-27 to Port Lavaca Calhoun, Regional)

#3 Aledo (16-0)
3A D-l Carthage (15-1)

Won the 3A Div. I Championship

#1 Carthage (15-1)
3A D-ll Gilmer (11-2)

 (Lost 45-38 to Argyle, Regional)

#4 Argyle (16-0)
2A D-l Newton (12-1)

 (Lost 55-36 to White Oak, Regional)

#2 Cameron Yoe (15-1)
2A D-ll East Bernard (12-1)

 (Lost 40-34 to Refugio, Quarters)

#4 Cisco (16-0)
1A D-I Mart (10-4)

 (Lost 49-22 to Shiner, Semis)

#4 Stamford (14-1)
1A D-II Tenaha (11-2)

(Lost 36-34 to Falls City, Semis) 

#2 Wellington (14-0)
6M D-I Throckmorton (9-2)

 (Lost 59-50 to Ira, Bi-District)

#8 Crowell (14-1)
6M D-II Grandfalls-Royalty (14-1)

 Won the 6M Div. II Championship

#1 Grandfalls-Royalty (14-1)
11M Div. I FW Nolan Catholic (10-4)

 Won the 11M Div. I Championship

#1 FW Nolan Catholic (10-4)
11M Div. II Midland Christian (14-0)

 Won the 11M Div. II Championship

#1 Midland Christian (14-0)
11M Div. III Dallas First Baptist (14-0)

 Won the 11M Div. III Championship

#1 Dallas First Baptist (14-0)
6M Div. 1 Dallas Covenant (13-1)

 Won the 6M Div. I Championship

#1 Dallas Covenant (13-1)
6M Div. 2 Seguin Lifegate Chr (7-6)

(Lost 65-52 to San Antonio Castle Hills, Semis)

#7 SA Castle Hills (14-0)

2012

Jerry's Preseason Pick

How they Fared

Pre-Rank, Eventual State Champ
5A D-l Dallas Skyline (12-2)

 (Lost 37-17 to Allen, Quarters)

#6 Allen (15-1)
5A D-ll Lake Travis (9-2)

 (Lost 23-20 to Pflugerville, Bi-District)

#4 Katy (16-0)
4A D-l Denton Guyer (14-2)

 Won the 4A Div. I Championship

#1 Denton Guyer (14-2)
4A D-ll Wichita Falls Rider (12-3)

 (Lost 26-19 to Lancaster, Semi Final)

#2 Cedar Park (14-2)
3A D-l Stephenville (13-1)

 Won the 3A Div. I Championship

#1 Stephenville (13-1)
3A D-ll La Marque (11-2)

 (Lost 31-20 to Navasota, Regional)

#5 Navasota (16-0)
2A D-l Cameron Yoe (15-0)

 Won the 2A Div. I Championship

#1 Cameron Yoe (15-0)
2A D-ll Refugio (12-1)

 (Lost 54-23 to East Bernard, Quarters)

#6 East Bernard (15-0)
1A D-I Mart (12-3)

 (Lost 35-28 to Stamford, State Final)

#2 Stamford (14-1)
1A D-II Munday (15-0)

 Won the 1A Div. II Championship

#1 Munday (15-0)
6M D-I Throckmorton (13-1)

 Won the 6M Div. I Championship

#1 Throckmorton (13-1)
6M D-II Richland Springs (15-0)

 Won the 6M Div. II Championship

#1 Richland Springs (15-0)
11M Div. I FW Nolan Catholic (12-2)

Won the 11M Priv Div. I Championship 

#1 FW Nolan Catholic (12-2)
11M Div. II Houston Northland Christian (12-1)

 (Lost 14-7 to Midland Christian, State Final)

#2 Midland Christian (13-1)
11M Div. III Colleyville Covenant Chr (12-1)

 (Lost 21-16 to Frisco Legacy, Semi Final)

#2 Shiner St. Paul (10-4)
6M Div. 1 Abilene Christian (11-2)

(Lost 64-14 to Dallas Covenant, Semi Final) 

#2 Dallas Covenant (13-1)
6M Div. 2 Wichita Falls Notre Dame (10-1)

 (Lost 54-52 to Fred. Heritage, Semi Final)

#7 Seguin Lifegate Christian (14-0)

2011

Jerry's Preseason Pick

How they Fared

Pre-Rank, Eventual State Champ
5A D-l Allen (11-1)

 (Lost 28-21 to Euless Trinity, Area)

#10 Southlake Carroll (16-0)
5A D-ll Cibolo Steele (15-1)

 (Lost 34-14 to Spring DeKaney, State Finals)

# 48 Spring DeKaney (14-2)
4A D-l Lake Travis (16-0)

 Won the 4A Div. I Championship

#2 Lake Travis (16-0)
4A D-ll Aledo (14-2)

 Won the 4A Div. II Championship

#1 Aledo (14-2)
3A D-l Tyler Chapel Hill (15-0)

 Won the 3A Div. I Championship

#1 Tyler Chapel Hill (15-0)
3A D-ll Wimberley (15-0)

 Won the 3A Div. II Championship

#3 Wimberley (15-0)
2A D-l New Boston (10-3)

 (Lost 45-26 to Melissa, Regional)

#13 Melissa (13-1)
2A D-ll Paul Pewitt (8-4)

 (Lost 47-28 to Corsicana Mildred, Area)

#4 Refugio (15-0)
1A D-I Ganado (11-1)

 (Lost 7-0 to Mason, Regional)

#5 Mason (15-0)
1A D-II Windthorst (11-2)

 (Lost 35-28 to Munday, Quarters)

#2 Tenaha (14-0)
6M D-I Throckmorton (14-0)

 Won the 6M Div. I Championship

#1 Throckmorton (14-0)
6M D-II Richland Springs (15-0)

 Won the 6M Div. II Championship

#1 Richland Springs (15-0)
11M Div. I Plano Prestonwood (9-3)

 (Lost 24-21 to Beaumont Kelly, Semi Final)

#2 Fort Worth Nolan Catholic (13-1)
11M Div. II Dal. Parish Episcopal (8-3)

 (Lost 33-26 to FW Christian, Bi-District)

#2 Midland Christian (12-2)
11M Div. III Bullard Brook Hill (11-3)

 Won the 11M Div. III Championship

#1 Bullard Brook Hill (11-3)
11M Div. IV Shiner St. Paul (9-3)

 (Lost 21-7 to Hall. Sacred Heart, State Final)

#7 Hallettsville Sacred Heart (14-1)
6M Div. 1 Austin Hill Country (9-3)

 (Lost 60-42 to Bulverde Bracken Chr. Regional)

#5 Abilene Christian  (13-1)
6M Div. 2 Dallas Tyler Street (4-7)

 (Lost 88-38 to WF Notre Dame, Regional)

#2 Fredericksburg Heritage Sch. (13-1)

2010

Jerry's Preseason Pick

How they Fared

Pre-Rank, Eventual State Champ
5A D-l Euless Trinity (15-1)

  (Lost 28-24 to Pearland, State Final)

# 33 Pearland (16-0)
5A D-ll Abilene (9-4)

  (Lost 38-24 to Southlake Carroll, Regional)

# 44 Cibolo Steele (14-2)
4A D-l Lake Travis (14-2)

 Won Div. I State Championship

# 1 Lake Travis (14-2)
4A D-ll Aledo (16-0)

 Won Div. II State Championship

# 2 Aledo (16-0)
3A D-l Lucas Lovejoy (11-2)

  (Lost 36-14 to Henderson, Quarters)

# 15 Henderson (13-2)
3A D-ll Brownwood (14-1)

  (Lost 35-28 to Carthage, Semis)

# 4 Carthage (14-2)
2A D-l Daingerfield (14-1)

 Won Div. I State Championship

#1 Daingerfield (14-1)
2A D-ll Refugio (13-1)

  (Lost 45-24 to Lexington, Semis) 

# 9 Idalou (12-3)
1A D-I Goldthwaite (12-3)

   (Lost 28-7 to Mart, State Final)

#2 Mart (13-2)
1A D-II Tenaha (7-4)

  (Lost 33-12 to Bremond, Regional)

# 2 Falls City (14-1)
6M D-I Garden City (15-0)

Won Div. I State Championship 

# 1 Garden City (15-0)
6M D-II Calvert (10-2)

 (Lost 66-58 to Richland Springs, Quarters)

# 3 Richland Springs (15-0)
11M Div. I FW Nolan Catholic (14-1)

  (Lost 38-35 to Plano Prestonwood, State Final)

#4 Plano Prestonwood (12-2)
11M Div. II Midland Christian (10-3)

 (Lost 26-21 to FW Christian, Semis)

# 3 Dal. Parish Episcopal (13-1)
11M Div. III Bullard Brook Hill (11-3)

(Lost 38-7 to Austin Regents, State Final)

# 2 Austin Regents (13-1)
11M Div. IV Rich. Canyon Creek (5-6)

 (Lost 7-6 to Amarillo Arbor, Bi-Distrct)

# 2 Shiner St. Paul (14-0)
6M Div. 1 Greenville Christian (3-8)

 (Lost 47-0 to Abilene Christian Bi-District)

# 5 Bulverde Bracken Chr. (14-0)
6M Div. 2 Brenham Christian (13-0)

 Won 6M Div. II State Championship

# 1 Brenham Christian (13-0)

2009

Jerry's Preseason Pick

How they Fared

Pre-Rank, Eventual State Champ
5A D-l Allen (15-1)

 (Lost 35-34 to Southlake Carroll, Area)

 # 8 Euless Trinity (14-2)
5A D-ll Katy (13-3)

 (Lost 28-17 to Abilene, State Final)

 # 23 Abilene (15-0)
4A D-l Longview (13-3)

 (Lost 24-17, Lake Travis, State Final)

 # 2 Lake Travis (16-0)
4A D-ll Denison (12-1)

 (Lost 40-28 to Aledo, Semis)

 # 14 Aledo (15-1)
3A D-l Gilmer (12-2)

 Won Div. I State Championship

 # 1 Gilmer (15-0)
3A D-ll Carthage (14-2)

 Won Div. II State Championship

 # 2 Carthage (16-0)
2A D-l Arp (11-1)

 (Lost 27-15 Kirbyville, Quarters)

 # 13 Pilot Point (15-0)
2A D-ll Daingerfield (15-1)

 Won Div. II State Championship

 # 1 Daingerfield (15-1)
1A DI Alto (8-4)

 (Lost 20-17 to Tenaha, Bi-District)

 # 6 Goldthwaite (15-0)
1A DII Cayuga (13-3)

 Won Div. II State Championship

 # 1 Cayuga (14-1)
6M DI Strawn (14-1)

 (Lost 122-88 to Garden City, State Final)

 # 9 Garden City (14-1)
6M DII Borden County(13-0)

Won Div. II State Championship 

 # 1 Borden County (15-0)
11M Div. I Austin St. Michael's (9-2)

 (Lost 12-10 to Dallas Bishop Lynch, Regional)

 # 2 FW Nolan Catholic (13-0)
11M Div. II Midland Christian(10-3)

 (Lost 42-23 to Plano Prestonwood, Bi-District)

 #NR Plano Prestonwood (9-4)
11M Div. III Waco Reicher (10-4)

Won 11M Div. III State Championship 

 # 1 Waco Reicher (11-3)
11M Div. IV Shiner St. Paul (9-3)

 (Lost 47-14 to Frisco Legacy Chr, Regional)

 # 2 Rich. Canyon Creek (13-0)
6M Div. 1 Greenville Christian (12-0)

 Won 6M Div. I State Championship 

 # 1 Greenville Christian (12-1)
6M Div. 2 Brenham Christian Academy (11-1)

 (Lost 56-52 to Duncanville Christway, State Final)

 # 4 Duncanville Christway (12-1)

2008

Jerry's Preseason Pick

How they Fared

Pre-Rank, Eventual State Champ
5A D-l Euless Trinity (13-1)

 (Lost 34-21 to Allen, Quarters)

 # 2 Allen (15-1)
5A D-ll Abilene (10-1)

(Lost 20-14 to Mansfield, Bi-District) 

 # 10 Katy (13-3)
4A D-l Lake Travis (16-0)

 Won Div. I State Championship

 # 1 Lake Travis (16-0)
4A D-ll Everman (14-1)

 (Lost 47-34 to Sulphur Springs, Semis)

 # 40 Sulphur Springs (14-2)
3A D-l China Spring (12-1)

 (Lost 24-21 to Abilene Wylie, Quarters)

 # 19 Prosper (14-1)
3A D-ll Liberty Hill (14-1)

 (Lost 40-12 to Celina, Semis)

 # 12 Carthage (14-2)
2A D-l Kirbyville (13-1)

 (Lost 48-26 to Muleshoe, State Finals)

 # 35 Muleshoe (15-0)
2A D-ll Cisco (14-2)

 (Lost 26-8 to Daingerfield, State Finals)

 # 18 Daingerfield (15-1)
1A D-l Alto (8-4)

 (Lost 27-20 to Mart, Quarters)

 # 3 Canadian (13-1)
1A D-ll Maud (12-1)

 (Lost 27-18 to Cayuga, Quarters)

 # 9 Stratford (14-1)
6M D-l Calvert (9-1)

 (Lost 38-28 to Abbott, Quarters)

 # 2 Strawn (14-1)
6M D-ll Woodson (10-5)

 (Lost 54-8 to Borden County, State Finals)

 # 9 Borden County (13-0)
11M Div. I Houston St. Pius X (6-3)

 (Lost 43-28 to Dallas Bishop Lynch, Regional)

 # 4 Fort Worth Nolan Catholic (11-3)
11M Div. II Argyle Liberty Christian (9-4)

(Lost 56-35 to Dallas Christian, Semis) 

 # 2 Dallas Christian School (14-0)
11M Div. III Waco Reicher (10-4)

Won 11M Div. III State Championship

 # 1 Waco Reicher (10-4)
11M Div. IV Hallettsville Sacred Heart (8-4)

(Lost 55-12 to Richardson Canyon Creek, Regional)

 # 2 Richardson Canyon Creek(12-1)
6M Div. 1 Rockwall Heritage Chr (11-3)

 (Lost 72-48 to Greenville Christian, State Finals)

 # 3 Greenville Christian (12-0)
6M Div. 2 Fredericksburg Heritage (11-2)

Won 6M Div. II State Championship 

 # 1 Fredericksburg Heritage Sch (11-2) 

2007

Jerry's Preseason Pick

How they Fared

Pre-Rank, Eventual State Champ
5A D-l Southlake Carroll (11-2)

 (Lost 22-21 to Abilene, Regional)

# 3 Euless Trinity (15-1)
5A D-ll Katy (16-0)

 Won Div. II State Championship

# 2 Katy (16-0)
4A D-l Copperas Cove (12-3)

 (Lost 20-14 to Rosenberg Lamar, State Finals)

# 5 Lamar Consolidated (13-2)
4A D-ll Waco (9-2)

 (Lost 37-34 (4OT) to Ennis, Bi-District)

# 21 Lake Travis (15-1)
3A D-l Royse City (11-1)

 (Lost 48-22 to Dallas Roosevelt, Regional)

# 1 Liberty Hill (14-0)
3A D-ll Liberty Hill (14-0)

 Won Div. I State Championship

# 5 Celina (16-0)
2A D-l Tatum (13-2)

 (Lost 27-24 (OT) to Farmersville, State Finals)

# 11 Farmersville (13-2)
2A D-ll Mart (10-1)

 (Lost 43-21 to Hamilton, Bi-District)

# 57 Canadian (15-1)
1A D-l Alto (14-0)

 Won Div. I State Championship

# 1 Alto (14-0)
1A D-ll Windthorst (6-7)

 (Lost 17-16 to Munday, Quarters)

# 43 Munday (15-0)
6M D-l Richland Springs (14-0)

 Won Div. I State Championship

# 1 Richland Springs (14-0)
6M D-ll Vernon Northside (10-3)

 (Lost 89-60 to Woodson, Quarters)

# 12 Motley County (13-1)
11M Div. I Houston St. Pius X (11-2)

 Won 11M Div. I State Championship

# 1 Houston St. Pius X (11-2)
11M Div. II Midland Christian (7-5)

 (Lost 52-27 to Dallas Christian, Regional)

# 6 Argyle Liberty Christian (12-2)
11M Div. III Austin Regents School (10-3)

 (Lost 15-9 to Waco Reicher, Semis)

# 8 Waco Reicher (12-2)
11M Div. IV Colleyville Covenant Chr (8-3)

 (Lost 17-14 to Hallettsville Sacred Heart, Semis)

# 2 Hallettsville Sacred Heart(11-2)
6M Div. 1 Rockwall Heritage Chr (11-2)

 (Lost 48-30 to Greenville Christian, Semis)

# 2 Greenville Christian (10-4)
6M Div. 2 FW Glenview Christian (12-2)

 (Lost 36-30 (OT) to Fredericksburg Heritage, State Finals)

# 3 Fredericksburg Heritage Sch.(13-0)

2006

Jerry's Preseason Pick

How they Fared

Pre-Rank, Eventual State Champ
5A D-l A&M Consolidated (8-2-1)

 (Lost 42-16 to Round Rock, Bi-District)

# 3 Southlake Carroll (16-0) 
5A D-ll Lufkin (11-1)

(Lost 38-25 to Round Rock, Area)

# 29 Cedar Hill (16-0) 
4A D-l Copperas Cove (12-3)

(Lost 40-28 to Alamo Heights, State Finals)

# 77 SA Alamo Heights (14-1) 
4A D-ll Brenham (11-2)

(Lost 45-35 to Texas City, Regional) 

# 10 La Marque (15-1) 
3A D-l Gilmer (10-1)

(Lost 39-36 to Liberty-Eylau, Bi-District)

# 7 Liberty-Eylau (12-3)
3A D-ll Cuero (12-1)

(Lost 55-33 to Wimberley, Regional) 

# 18 Liberty Hill (13-2) 
2A D-l Tatum (13-2)

Won Div. I State Championship 

# 1 Tatum (13-2)
2A D-ll Lexington (12-3)

(Lost 31-14 to Mart, Semis)

# 6 Mart (15-1)
1A D-l Alto (14-0)

Won Div. I State Championship

# 3 Alto (14-0)
1A D-ll Chilton (14-1)

Won Div. II State Championship

# 1 Chilton (14-1)
6-M D-l Richland Springs (14-0)

Won Div. I State Championship

# 1 Richland Springs (14-0)
6-M D-ll Grandfalls-Royalty (5-6)

(Lost 48-46 to Borden County, Bi-District)

# 21 Vernon Northside (14-1)
11M Div. I Houston St. Pius X (13-0)

Won 11M Div. I State Championship

# 1 Houston St. Pius X (13-0)
11M Div. II Arlington Grace Prep (3-7)

(Lost 24-21 to Plano Prestonwood, Bi-District)

# 5 Midland Christian (11-3)
11M Div. III Carrollton American Heritage (6-5)

(Lost 35-27 to Arlington Pantego, Bi-District)

# 4 Austin Regents (13-0)
11M Div. IV Colleyville Covenant Chr (12-0)

 Won 11M Div. IV State Championship

# 1 Colleyville Covenant Chr (12-0)
6M Div. 1 Abilene Christian

(Lost 56-16 to Rockwall Heritage, Semis)

# 2 Rockwall Heritage (14-0)
6M Div. 2 Fredericksburg Heritage Sch (9-3)

(Lost 18-8 to Dallas Covenant, Semis)

# 2 FW Glenview (11-2)

2005

Jerry's Preseason Pick

How they Fared

Pre-Rank, Eventual State Champ
5A D-l Spring Westfield (11-1)

 (Lost 17-14 to Converse Judson, Semis)

# 9 Euless Trinity (14-1)
5A D-ll Southlake Carroll (16-0)

 Won Div. II State Championship

# 1 Southlake Carroll (16-0)
4A D-l Texarkana Texas (9-2)

 (Lost 38-31 to Highland Park, Bi-District)

# 6 Highland Park (15-0)
4A D-ll La Marque (12-1)

 (Lost 41-31 to Brenham, Quarters)

# 29 Lewisville Hebron (16-0)
3A D-l West Orange-Stark (12-1)

 (Lost 52-29 to Wimberley, Semis)

# 13 Wimberley (15-0)
3A D-ll Jasper (7-4)

 (Lost 23-0 to Bridge City, Area)

# 6 Tatum (15-0)
2A D-l Newton (13-0)

Won Div. II State Championship

# 1 Newton (13-0)
2A D-ll Paul Pewitt

 (Lost 28-12 to Celina, State Finals)

# 3 Celina (16-0)
1A Big Sandy (14-2)

 (Lost 21-20 to Stratford, State Finals)

# 6 Stratford (15-1)
6-Man Throckmorton

Won 6M State Championship

 #1 Throckmorton (15-0)
11M Div. I Houston St. Pius X (8-3)

(Lost 29-21 to Bishop Lynch, Regional)

# 4 Fort Worth Nolan Catholic (10-3)
11M Div. II Arlington Grace Prep (10-2)

Won 11Man Div. II State Championship

# 1 Arlington Grace Prep (10-2)
11M Div. III Waco Reicher (8-4)

(Lost 20-6 to H. Northland Chr., Semis)

# 3 Dallas Plano Prestonwood (14-0)
11M Div. IV Carr. American Heritage (12-1)

Won 11Man Div. IV State Championship

# 1 Carr. American Heritage (12-1)
6M Div. 1 Greenville Christian (7-5)

(Lost 92-78 to Austin Hill Country, Regional)

# 2 Abilene Christian (12-1)
6M Div. 2 Granbury Happy Hill (9-3)

(Lost 50-32 to Arl. St. Alban's, Semis)

# 3 Fred. Heritage School (12-0)

2004

Jerry's Preseason Pick

How they Fared

Pre-Rank, Eventual State Champ
5A D-l Southlake Carroll (16-0) 

Won Div. II State Championship

# 18 Tyler Lee (12-3)
5A D-ll Denton Ryan (12-2)

(Lost 28-7 to SL Carroll in Quarters)

# 1 Southlake Carroll (16-0) 
4A D-l Corpus Christi Calallen (9-4)

(Lost 20-7 to Pflugerville Connally in Regional)

# 7 Ennis (13-2
4A D-ll Bay City (9-2)

(Lost 21-20 to La Marque in Bi-District)

# 3 Kilgore (16-0)
3A D-l West Orange-Stark (7-3)

(Lost 30-28 to Huffman Hargrave in Bi-District)

# 18 Abilene Wylie (12-3)
3A D-ll Jasper (12-4)

(Lost 49-47 to Gilmer in State Final)

# 9 Gilmer (16-0)
2A D-l Newton (11-3)

(Lost 17-14 to Boyd in State Finals)

# 15 Boyd (16-0)
2A D-ll Crawford (16-0)

Won Div. II State Championship

# 2 Crawford (16-0)
1A Big Sandy (11-4)

(Lost 21-17 to Shiner in Semis)

# 9 Shiner (16-0)
6-Man Richland Springs (15-0)

Won 6M State Championship

# 1 Richland Springs (15-0)
11M Div. I Dallas Bishop Lynch (8-4)

(Lost 10-0 to FW Nolan in Semis)

# 4 FW Nolan (12-1)
11M Div. II Arlington Grace Prep (9-4)

(Lost 16-13 to Midland Chr. In State Finals)

# 11 Midland Christian (12-1)
11M Div. III Waco Reicher (12-1)

Won Div. III State Championship

# 1 Waco Reicher (12-1)
11M Div. IV Muenster Sacred Heart (10-3)

(Lost 54-31 to Lubbock Christian in State Finals)

# 3 Lubbock Christian (13-0)
6M Div. 1 Greenville Christian (11-3)

Won 6-Man Div. 1 State Championship

# 1 Greenville Christian (11-3)
6M Div. 2 Granbury Happy Hill (11-3)

(Lost 44-24 to Fred. Heritage Sch. In Finals)

# 8 Fred. Heritage School (12-0)

2003

Jerry's Preseason Pick

How they Fared

Pre-Rank, Eventual State Champ
5A D-l G. Park North Shore (15-0)

Won Div. I State Championship

# 2 Galena Park North Shore (15-0)
5A D-ll Lufkin (9-2)

(Lost 19-10 to Garland in Bi-District)

# 9 Katy (15-1)
4A D-l Texarkana Texas (13-1)

(Lost 17-13 to Champ N. Crowley in Semis)

# 176 North Crowley (11-4)
4A D-ll La Marque (16-0)

Won Div.II State Championship

# 2 La Marque (16-0)
3A D-l Burnet (14-1)

(Lost 35-24 to Champ Gainesville in Finals)

# 30 Gainesville (15-0)
3A D-ll Marlin (11-5)

(Lost 34-0 to Champ Atlanta in State Final)

# 18 Atlanta (12-4)
2A D-l Comfort (11-3)

(Lost 21-14 to Chmp S. Augustine in Semis)

# 112 San Augustine (12-3)
2A D-ll Bangs (11-5)

(Lost 27-0 to Champ Garrison in Finals)

# 6 Garrison (16-0)
1A Pineland West Sabine (11-1)

(Lost 49-7 to Shiner in Regional)

# 16 Windthorst (15-1)
6-Man Calvert (12-1)

(Lost 48-26 to Rich. Springs in Quarters)

# 21 Strawn (14-1)
Prvt 5A Dallas Bishop Lynch (12-2)

Won TAPPS 5A 11-Man State Champ

# 1 Dallas Bishop Lynch (12-2)
Prvt 4A Arlington Grace Prep (11-1)

Won TAPPS 4A 11-Man State Champ

# 1 Arlington Grace Prep (11-1)
Prvt 3A FW Southwest Christian(11-2)

(Lost 35-27 to Chmp SA Cornerstone - Finals

# 2 SA Cornerstone (11-2)
Prvt 2A Hallettsville S. Heart (10-4)

(Lost 42-0 to Chmp Muenster S.H. in Finals)

# 4 Muenster Sacred Heart (11-0)
Prvt 2A Austin Regents School (12-1)

Won TAPPS 2A 6-Man State Champ

# 1 Austin Regents School (12-1)
Prvt1A Granbury Happy Hill (14-0)

Won TAPPS 1A 6-Man State Champ

# 1 Granbury Happy Hill (14-0)

2002

Jerry's Preseason Pick

How they Fared

Pre-Rank, Eventual State Champ
5A D-l HEB Euless Trinity (9-2)

(Lost 35-14 to Arl. Lamar in Bi-District)

# 15 Converse Judson (13-1)
5A D-ll Austin/Eanes Westlake (10-2)

(Lost 41-7 to Smithson Valley in Area)

# 54 Southlake Carroll (16-0)
4A D-l Wolfforth Frenship (12-1)

(Lost 41-21 to Brownwood in Quarters)

# 8 Texarkana Texas (14-1)
4A D-ll Denton Ryan (15-1)

Won Div.II State Championship

# 1 Denton Ryan (15-1)
3A D-l Jasper (11-3)

(Lost 46-28 to Burnet in Semi Final)

# 3 Everman (14-1)
3A D-ll Longview/SH Spring Hill (12-2)

(Lost 49-21 to Daingerfield in Quarters)

# 51 Bandera (13-3)
2A D-l Comfort (11-2)

(Lost 20-13 to Odem in Quarterfinal)

# 27 Corrigan-Camden (13-1)
2A D-ll Alto (7-5)

(Lost 17-13 to Centerville in Area)

# 52 Rosebud-Lott (15-1)
1A Celeste (13-3)

(Lost 39-18 to Petrolia in State Final)

# 5 Petrolia (14-2)
6-Man Whitharral (11-1)

(Lost 28-22 to Fort Elliott in Regional)

# 5 Calvert (15-0)
Prvt 5A Dallas Bishop Lynch (13-1)

Won TAPPS 5A 11-Man State Champ

# 1 Dallas Bishop Lynch (13-1)
Prvt 4A Houston 2nd Baptist (6-7)

(Lost 38-21 to Arl. Grace Prep in Semis)

# 8 Mesquite Dallas Chr. (12-1)
Prvt 3A Rowlett Rockwall Chr. (10-3)

Won TAPPS 3A 11-Man State Champ

# 1 Rowlett Rockwall Chr. (10-3)
Prvt 2A Muenster Sacred Heart (7-3)

(Lost 15-13 to H. Sacred Heart in Bi-Dist)

# 2 Hallettsville Sacred Heart(11-2)
Prvt 2A Austin Regents School (11-1)

Won TAPPS 2A 6-Man State Champ

# 1 Austin Regents School (11-1)
Prvt1A West Columbia Chr. (11-2)

(Lost 44-36 to Gr. Happy Hill in Semi Final)

# 2 Gran. Happy Hill Acad. (11-2)

2001

Jerry's Preseason Pick

How they Fared

Pre-Rank, Eventual State Champ
5A D-l Midland Lee (8-5)

(Lost 45-35 to Keller F. Ridge - Quarters)

# 63 Mesquite (15-0)
5A D-ll Katy (8-4)

(Lost 40-21 to Houston Madison in Area)

# 7 Lufkin 15-1)
4A D-l Bay City (14-2)

(Lost 21-0 to Ennis in Div. II State Final)

# 5 Denton Ryan (15-0)
4A D-ll West Orange-Stark (5-5)

(Did not make the Playoffs)

# 3 Ennis (16-0)
3A D-l Sinton (14-1)

(Lost 25-14 to Everman in State Final)

# 5 Everman (15-0)
3A D-ll La Grange (14-2)

(Lost 14-11 to Commerce in State Final)

# 4 Commerce (15-1)
2A D-l Arp (12-1)

(Lost 35-18 to Hemphill in Quarterfinal)

# 13 Blanco (16-0)
2A D-ll Celina (16-0)

Won Div.II State Championship

# 1 Celina (16-0)
1A Stratford (14-1)

(Lost 32-31 to Celeste in Semi Final)

# 7 Burkeville (11-3)
6-Man Panther Creek (11-1)

(Lost 27-20 to Woodson in Regional)

# 6 Whitharral (15-0)

2000

Jerry's Preseason Pick

How they Fared

Pre-Rank, Eventual State Champ
5A D-l Midland Lee (13-2)

Won Div.I State Championship

# 2 Midland Lee (13-2)
5A D-ll Garland (9-2)

(Lost 21-20 to Allen in Bi-District)

# 12 Katy (16-0)
4A D-l Texas City (6-5)

(Lost 19-14 to Bay City in Bi-District)

# 30 Bay City (14-1)
4A D-ll Stephenville (9-3)

(Lost 16-7 to Southlake Carroll in Area)

# 4 Ennis (14-2)
3A D-l Cleveland (7-6)

(Lost 24-0 to Gatesville in Quarterfinal)

# 16 Gatesville (15-0)
3A D-ll Commerce (13-1)

(Lost 24-14 to Forney in Quarterfinal)

# 13 La Grange (14-2)
2A D-l Mart (15-1)

(Lost 21-17 to Celina in Div.II State Final)

# 3 Sonora (15-0)
2A D-ll Celina (16-0)

Won Div.II State Championship

# 2 Celina (16-0)
1A Stratford (16-0)

Won Class 1A State Championship

# 1 Stratford (16-0)
6-Man Gordon (7-3)

(Did not make the Playoffs)

# 2 Panther Creek (15-0)

1999

Jerry's Preseason Pick

How they Fared

Pre-Rank, Eventual State Champ
5A D-l Midland Lee (15-0)

Won Div.I State Championship

# 1 Midland Lee (15-0)
5A D-ll San Antonio Southwest (6-4)

(Did not make the Playoffs)

# 25 Garland (15-1)
4A D-l Bay City (8-2)

(Lost 24-10 to La Marque in Bi-District)

# 81 Texas City (15-0)
4A D-ll Stephenville (16-0)

Won Div.II State Championship

# 1 Stephenville (16-0)
3A D-l Aledo (10-3)

(Lost 33-24 to Tx. Liberty-Eylau - Quarters)

# 45 Texarkana Liberty-Eylau (14-1)
3A D-ll Royse City (10-2)

(Lost 49-28 to Alvarado in Area)

# 16 Commerce (16-0)
2A D-l Mart (15-0)

Won Div.I State Championship

# 1 Mart (15-0)
2A D-ll Grande Saline (12-1)

(Lost 42-0 to Celina in Regional)

# 5 Celina (16-0)
1A Aspermont (14-2)

(Lost 35-6 to Bartlett in State Final)

# 2 Bartlett (15-1)